صفحه نخست / اخبار

دو مصاحبه از معظم له در بارۀ حوادث فجیع حج


... امسال ۲۰ میلیون زائر به عراق رفتند اما آل سعود توان مدیریت دو میلیون زائر را ندارند. اینها تعمد دارند که حج را خراب کنند و مردم را از این سفر منصرف کنند تا به استکبار خوش خدمتی کرده باشند و یا توان اداره ندارند ...آیت‌الله گرامی:مدیریت مناسک حج شورایی متشکل از کشورهای اسلامی باشد

آیت‌الله گرامی از مراجع تقلید گفت: باید حرمین شرفین تحت یک حکومت شورایی واحد که همه فرق اسلامی در آن حضور دارند، اداره شود. اساساً حاکمیتی که حقوق مسلمانان را پایمال می‌کند، نمی‌تواند زمام امور برگزاری مناسک حج را در اختیار بگیرد.

آیت‌الله گرامی:مدیریت مناسک حج شورایی متشکل از کشورهای اسلامی باشد

به گزارش تابش کوثر آیت‌الله محمدعلی گرامی مدرس دروس عالی حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص سقوط جرثقیل در بیت‌الله الحرام و کشته‌شدن بیش از یکصد زائر گفت: حادثه‌ای که اتفاق افتاد واقعاً مایه تأسف شدید همه ما ایرانیان بلکه تمام مسلمانان به ویژه بستگان مجروحین و متوفیان است و مسائلی را مد نظر ما قرار می‌دهد.

وی عنوان کرد: اولاً اینکه معلوم می‌شود بزرگان سعودی چندان به فکر مسائل مربوط به آسایش و آرامش و سلامتی حجاج نیستند؛ اگر جرثقیل و بالابر به درستی بازسازی و رسیدگی می‌شد مگر ممکن بود با این طوفان‌ها معلق شود و بر سر مردم بیفتد.

این مرجع تقلید ابراز داشت: اساساً چرا عربستان سعودی از پیش، نسبت به ایمن بودن ابزارآلات ساخت و ساز توجهی نشده و بازرسی‌ای در این زمینه نداشته است البته شنیده‌ها حاکی از آن است که مسیر باد بر خلاف جهت جرثقیل بوده است لذا مشخص می‌شود در اصل تشکیلات و ابزار عربستان دقت نمی‌شود.

وی ادامه داد: از عجایب اینکه متصدیان حکومتی سعودی فقط به ابراز تأسف بسنده کردند در حالی که باید فوراً به مجروحان و مصدومان حادثه رسیدگی می‌کردند اما متأسفانه چندان توجهی هم به بیماران ایرانی نشده است.

مدرس دروس عالی حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه حرمین شریفین؛ مکه و مدینه باید از اختیار یک حکومت خاص محلی بیرون آیند، گفت: مکه و مدینه متعلق به جامعه بزرگ اسلامی است از این رو باید حکومتی متشکل از کشورهای اسلامی به اداره حرمین شریفین بپردازند. بنابراین معنا ندارد حکومت محلی که با قدرت و زور سرنیزه روی کار آمده و حامی یک مکتب تندرو افراطی است به امور کل مسلمین رسیدگی کند.

وی خاطرنشان کرد: باید حرمین شرفین تحت یک حکومت شورایی که همه فرق اسلامی را در بر بگیرد، اداره شود. به اعتقاد بنده کشورهای اسلامی باید روی این موضوع حساسیت داشته باشند و اساساً حاکمیتی که با قدرت در این صد ساله اخیر به وجود آمده و حقوق مسلمانان را پایمال و اموال آنها را غارت کرده است نمی‌تواند زمام امور برگزاری مناسک حج را در اختیار بگیرد.

آیت‌الله گرامی در خصوص چگونگی ارائه راهکاری عملی در تائید بی‌کفایتی عربستان سعودی برای زمامداری مناسک حج اظهار داشت: باید کنفرانس‌هایی که درباره مسائل عمومی تشکیل می‌شود در جریان قرار بگیرند، همچنین شورای کشورهای غیر متعهدها و علمای کشورهای اسلامی و مطبوعات جهانی در راستای عدم تأیید صلاحیت سعودی‌ها برای زعامت امور خانه خدا اطلاع‌رسانی کنند.

وی عنوان کرد: در یکصد سال اخیر جنایاتی که آل سعود مرتکب شده بسیار فراوان بوده است، اذیت‌هایی که آنها داشته‌اند باعث شده تا شیعه که منادی حقانیت اسلام است نتواند به مسائل فرهنگی و احکام خود عمل کند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: مکتب خشن، افراطی، تندرو با برخوردهای نامناسب که حاکمیت را در عربستان بر عهده گرفته، خلاف حق و حقیقت بوده و به هیچ وجه حکومت آنها مشروعیت ندارد و این ایده مبنی بر بی‌کفایتی عربستان باید جهانی شود تا به نتایج مطلوب برسیم.

 

 

فاجعه منا درگفت گوی شفقنا با آیت الله گرامی :عربستان شایستگی اداره امور حج را ندارد

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – آیت الله گرامی با مقایسه مراسم حج امسال با مراسم پیاده روی اربعین حسینی در کشورعراق، دولت سعودی را بی لیاقت خوانده و خواستار اداره مراسم حج توسط شورایی از فرهیختگان مسلمان شد.

این فقیه حوزه علمیه قم در گفت وگو با شفقنا ضمن اظهار تاسف از فاجعه حج امسال گفت: قرائن متعدد نشان می دهد که آل سعود به دو جهت شایستگی مدیریت بر حرمین شریفین را ندارند؛ اول اینکه اینها یک فرقه خشن اند. اداره حرمین شرفین نباید در دست افراد خشن باشد و دوم اینکه اینها توان مدیریت را ندارند.

وی افزود: این حوادث فقط برای امسال نیست بلکه در سالهای گذشته هم ما آتش سوزی در منا را داشته ایم. بنده به یاد دارم در سالی که به حج مشرف شدم در برگشت از رمی جمره دو راه وجود داشت که یکی از این راهها وسیع بود و راهی دیگر کم عرض، ماموران آل سعود مردم را به همین راه کم عرض راهنمایی می کردند. تعجب می کردم که قصد اینها چیست؟! تعمدی دارند و یا عدم لیاقت در مدیریت است.

آیت الله گرامی در ادامه مراسم حج امسال را با مراسم پیاده روی اربعین حسینی در کشورعراق مقایسه کرد و گفت: امسال ۲۰ میلیون زائر به عراق رفتند اما آل سعود توان مدیریت دو میلیون زائر را ندارند. اینها تعمد دارند که حج را خراب کنند و مردم را از این سفر منصرف کنند تا به استکبار خوش خدمتی کرده باشند و یا توان اداره ندارند.

استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه قم تصریح کرد: لذت حاکمیت در نظر حکام عشیره ای سعودی چنان آنان را کر و کور نموده که به جزء به مسائل کامجویی خویش از مواهب حکومتی نمی اندیشند. تا کی جهل و جهالت و تا کی خودکامگی و تا کی سوء استفاده از ثروت و امکانات ملی در مسیر شهوات؟! چرا حکومت را رها نمی کنند تا گروه شایسته ای با انتخابات و رای مردم سر کار آیند و به داد مظلومین برسند.

وی ادامه داد :مسلمانان از سراسر جهان می خواهند اعمال حج رابه جاآورند. این حکومت شایستگی اداره امور حج را ندارد . باید حاکمیت بر حرمین شریفین به دست شورایی مرکب از فرهیختگان اسلامی با فرهنگ مدنیت باشد. اینها نمی توانند حاکمیت مکانی را داشته باشند که زیارتگاه مردم بسیاری از نقاط مختلف دنیاست.
   جمعه 3 مهر 1394
فرم دریافت نظرات

جهت استفتاء با شماره تلفن 02537740913 یک ساعت به ظهر یا مغرب به افق تهران تماس حاصل فرمایید.

istifta atsign ayat-gerami.ir |  info atsign ayat-gerami.ir | ارتباط با ما